dr Grzegorz Czelej

dr Grzegorz Czelej

Senator RP

Spotkanie Wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja z Panią Yuxian You, Prezesem Hongbo Group

W dniu 28 marca 2017r. odbyło się spotkanie Wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja z Panią Yuxian You, Prezesem Hongbo Group.

W spotkaniu uczestniczyli również Pani Zixuan You Prezes Zarządu Hongbo Clean Energy, Pani Yu Yang Dyrektor Europejskich Inwestycji Strategicznych oraz Stanisław Majman Dyrektor Naczelny Europejskich Inwestycji Strategicznych oraz doradca ds. zagranicznych Pracodawcy RP.

Chiński koncern Hongbo to znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, oświetlenia tuneli, ogrodów, lamp solarnych i barowych. Spółka Hongbo Clean Energy Europe powiązana jest z inną firmą z tej grupy - Hongbo Opto-Electronics Technology Co., która prowadzi działalność w zakresie przemysłu poligraficznego, czystej energii i branży nieruchomości. Grupa specjalizuje się w badaniu i rozwoju technologii energooszczędnych produktów oświetleniowych przyjaznych dla środowiska.

Przedsiębiorcy z Chin przed wyborem Opola zastanawiali się nad wieloma lokalizacjami nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Decyzja o inwestycji w Opolu to m.in. efekt udanych rozmów z Politechniką Opolską – absolwenci uczelni będą stanowić zaplecze centrum badawczo-rozwojowego. Hongbo jest głównym dostawcą dla IKEI i zdecydowała się zainwestować w Polsce, by poszerzyć rynek zbytu na swoje produkty w Europie. Rozpoczęła już budowę zaawansowanego technologicznie kompleksu produkcyjno-badawczego nastawionego na produkcję czystych nośników energii. Łączne nakłady przedsięwzięcia szacowane są na 100 mln USD. Deklarację o współpracy z grupą opolscy samorządowcy podpisali podczas czerwcowego Forum Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko – Chińskiego Forum Regionów.

Pani Yuxian You, Prezes Hongbo Group powiedziała na spotkaniu, że inwestycja może odnieść jeszcze większy sukces pod Patronatem Wicemarszałka – a przede wszystkim Przewodniczącego Polsko – Chińskiej Grupy Parlamentarnej. Zaznaczyła, że inwestycja w Opolu to wyznacznik bardzo dobrych relacji między Polską a Chinami. Pojawił się również temat Parku Przemysłowo-Technologicznego w Opolu. Pani Prezes pracuje nad znalezieniem nowych inwestorów do sfinansowania dalszej części projektu. Dodatkowo, 14 oraz 15 maja 2017r. odbędzie się Forum Nowego Jedwabnego Szlaku w Pekinie, będzie to spotkanie 30 przywódców z całego świata. Przedstawicielka Hongbo Group wyraziła nadzieję na udział Wicemarszałka w tym wydarzeniu.

Wicemarszałek podkreślił, że inwestycja w Opolu to bardzo dobry pomysł, biorąc pod uwagę fantastyczny punkt logistyczny. Zapowiedział również Międzynarodową Konferencję Polsko – Chińską, która odbędzie się w Opolu dnia 25 kwietnia 2017 r. pod Honorowym Patronatem Wicemarszałka. Uznał, że będzie to dobra okazja do dalszych rozmów na temat inwestycji oraz do kontaktu z odpowiednimi osobami.

 

Przezes Hongbo Group