dr Grzegorz Czelej

dr Grzegorz Czelej

Senator RP

Spotkanie Wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja z egipskim ministrem handlu i przemysłu

W dniu 17 marca 2017 r. odbyło się spotkanie Wicemarszałka Senatu, Grzegorza Czeleja z egipską delegacją, pod przewodnictwem Ministra Handlu i Przemysłu, Tarek Kabil.

W rozmowie uczestniczył również ambasador Egiptu w Polsce Hosam Alkaweesh, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Eksporterzy RP – Ryszard Nowak, oraz Prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – Michał Kanownik.

Spotkanie poświęcone było możliwościom intensyfikacji szeroko pojętych relacji gospodarczych. Wicemarszałek Grzegorz Czelej zaznaczył, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Podkreślił, że Egipt jest dla Polski kluczowym partnerem w tej części świata.

„Łączą nas wieloletnie bardzo serdeczne relacje, które mają konkretny wymiar w gospodarce i turystyce. Mam nadzieję, że obecna wizyta delegacji egipskiej także będzie owocna” – powiedział Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej. Marszałek dodał również, że jest to dla nas szczególna wizyta, ze względu na fakt, iż od wielu lat nie było delegacji o tak wysokim szczeblu.

„Przyjechałem do Polski, abyśmy się wspólnie zastanowili, jak rozwijać nasze relacje inwestycyjne i handlowe. Wierzę bowiem, że nasze kraje mogą wzajemnie uzupełniać swój potencjał. Potrzebujemy technologii w wielu dziedzinach. Możemy ponadto razem inwestować nie tylko w Egipcie, ale i w innych krajach arabskich i afrykańskich” – zadeklarował minister Tarek Kabil. Według niego, w jego kraju rozpoczął się bardzo dynamiczny proces reform gospodarczych, możliwy dzięki temu, że prezydent Abd al-Fattah as-Sisi przejął władzę i w końcu zaprowadził ład polityczny w kraju.

Minister stwierdził, że jego kraj skupia się obecnie na czterech głównych osiach:

1)    infrastruktura, porty, Kanał Sueski, sieć dróg, energetyka

2)    gospodarka i finanse państwa (uwolniony funt egipski, zwiększenie rezerw finansowych o ponad 50%)

3)    ustawodawstwo, legislacja oraz współpraca z parlamentem, a także uzdrowienie klimatu biznesowego

4)    zbicie bezrobocia

Wicemarszałek Senatu wyraził nadzieję na zwiększenie obrotów gospodarczych między Polską a Egiptem, podkreślając, iż stabilizacja w Egipcie temu sprzyja. Podkreślił również, że polscy partnerzy potrzebują partnera po stronie egipskiej aby współpraca handlowa była korzystna. Wyjaśnił przy tym, że swoją rolę jako parlamentarzysty m.in. upatruje w tym, aby przenosić kontakty na wysokim poziomie politycznym piętro niżej – na poziom przedsiębiorstw. „Jako politycy możemy szkicować ramy, ale to przedsiębiorstwa je wypełniają. Byłem przedsiębiorcą, zanim zostałem politykiem -  i to doświadczenie ukształtowało mój punkt widzenia” – powiedział Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej.

 

Foto Michał Józefaciuk:

Delegacja Egipt 2017   Delegacja Egipt 2017  Delegacja Egipt 2017

 

 

Delegacja Egipt 2017