dr Grzegorz Czelej

dr Grzegorz Czelej

Senator RP

Wielki sukces uczniów lubartowskich szkół

15 czerwca 2015 r. w Sejmie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu Szkoła Marzeń, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. W konkursie wzięło udział ponad 7 500 uczniów z całej Polski. W finale około 600. W tej niecodziennej uroczystości, w Senacie RP, wzięły udział uczennice lubartowskich szkół, laureatki etapu wojewódzkiego konkursu literackiego: Emilia Oniszczuk i Karolina Dudziak, kl. If - G 1 im. KEN oraz Julia Czuchryta, kl. IVe - SP3 im. P. Firleja wraz z opiekunem, G. Antoniuk.

Centralna gala odbyła się w Sali Kolumnowej. Podczas uroczystości finalistów powitał wicemarszałek, Jan Wyrowiński. Podkreślił, że dla wielu z nich to pierwsza wizyta w Sejmie i Senacie, gdzie bije serce polskiej demokracji. Stało się to za sprawą senator, Alicji Chybickiej i kierowanego przez nią Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Dziękując za marzenia, wyrażone przez uczestników w pracach konkursowych plastycznych i literackich, pani senator podkreśliła, że dzięki nim polska szkoła będzie lepsza i mądrzejsza, bliższa wyobrażeniom uczniów.

W dalszej części finału dyplomaci, przedstawiciele ambasad Iranu, Łotwy i Słowenii mówili o systemach szkolnictwa w swoich krajach. Następnie posłowie i senatorowie wręczali uroczyście honorowe dyplomy i upominki uczestnikom etapu ogólnopolskiego. Grupa z Lubartowa była bardzo serdeczne przyjęta przez senatora PiS z Lublina – Grzegorza Czeleja i Dyrektora Biura Senatorskiego, Katarzynę Herbuś.

W drugiej części pobytu w Senacie odbyło się zwiedzanie parlamentu, Sejmu, sali recepcyjnej, w której marszałek przyjmuje gości oraz Gabinetu Marszałka Senatu RP. Zatrzymaliśmy się w przy Tablicy pamiątkowej i w chwili milczenia oddaliśmy hołd senatorom poległym w czasie II wojny światowej oraz posłom i senatorom RP, ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W Sali Posiedzeń Senatu braliśmy udział w zabawie w głosowanie. Pytania, które pojawiały się na ekranach, były związane ze szkołą, np. Czy uważasz, że to, czego się uczysz w szkole, przyda ci się w życiu? Czy warto korzystać z doświadczeń starszych, np. rodziców? Czy chciałbyś mieć władzę, by zmieniać świat wokół siebie? Odpowiedzi uczniów w głosowaniu były wyrazem ich stosunku do obecnej szkoły, pozytywnego nastawienia do rzeczywistości, a wypowiedzi świadczyły o dojrzałym rozumieniu trudnego zadania, jakim jest sprawowanie władzy w rządzie RP.

Na zakończenie Senator, Grzegorz Czelej jeszcze raz gratulował uczestnikom konkursu, życząc, by szkoła stawała się taka, jaką sobie wymarzyli. Nasz pobyt w Senacie zakończył się obiadem w restauracji poselskiej. Do Lubartowa wracaliśmy autokarem zapewnionym przez organizatorów konkursu. Wrażenia z pobytu w Senacie, miła atmosfera tego wspaniałego przedsięwzięcia i dzień pełen niezapomnianych emocji na pewno pozostaną długo w pamięci uczestniczek konkursu Szkoła Marzeń.
 

Źródło: lubartow24.pl